۲۵ خرداد ۱۳۹۹
خرداد ۲۵, ۱۳۹۹

سوالات درباره بارداری

خرداد ۲۵, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

سوالات درباره بارداری

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید معمولا سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده است. سوالات رایج درباره بارداری مسائل مختلفی را شامل می‌شود. افراد معمولاً در مورد نکات و مراقبت‌های قبل از بارداری گرفته تا مسائل پس از زایمان سوال می‌پرسند. ما در این مقاله قصد داریم که به تعدادی از مهم‌ترین این سوالات پاسخ دهیم. برای اطلاع از پاسخ‌ این سوالات تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


چگونه زمان بیشترین باروری، با تخمک گذاری مشخص می شود؟

برای حامله شدن و برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید،باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.

اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما برای حامله شدن همراه است:در زوجهای معمولی که می توانند به صورت طبیعی حامله شوند،در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد.

حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می شوند. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.

همچنین شما می توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیکی زمان تخمک گذاری،از بارداری و حامله شدن جلوگیری کنید.البته توجه داشته باشید که این روش،بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

سوال درباره بارداری,سوالات درباره بارداری,سوالات رایج درباره بارداری
سوالات رایج درباره بارداری

چرا در بارداری پوچ جنین تشکیل نمی شود؟

موثرترین عامل شناخته شده در بروز حاملگی های پوچ، اختلالات سلول تخم همراه با ناهنجاری های کروموزومی است که ممکن است بر اثر بالا بودن سن مادر یا پدر به وجود آید. البته معمولا این حاملگی ها ارتباط مستقیم با سن مادر ندارند، اما بالا بودن سن مادر ممکن است باعث افزایش احتمال وقوع مشکلات کروموزومی یا مشکلات تقسیم سلولی در سنین بالا در وقوع حاملگی پوچ شود.

از سوی دیگر، این وضعیت ممکن است ناشی از کیفیت پایین اسپرم یا تخمک باشد یا ممکن است پس از تشکیل سلول تخم، اختلالاتی در تقسیم سلولی به وجود آید که باعث ایجاد این نوع حاملگی شود.

آیا امکان بارداری بدون داشتن دخول نیز امکان‌پذیر است؟

بسیاری از افراد نگران بارداری ناخواسته هستند به این ترتیب ممکن است روش‌هایی غیر از دخول را برای ارضای جنسی امتحان کنند. با این حال برخی افراد با وجود داشتن رابطه جنسی بدون دخول همچنان در این باره نگران هستند و می‌خواهند بدانند که احتمال بارداری در این وضعیت تا چه حد امکان‌پذیر است.

در جواب به این سؤال باید گفت که این امر بستگی به آن دارد که انزال در کجا صورت می‌گیرد. اگر انزال در نزدیکی دهانه واژن انجام شود بارداری غیرممکن نیست. اما به طور کل می‌توان گفت احتمال بارداری بدون دخول بسیار کم‌تر از حالت عادی است.

در دوران بارداری چه تغییراتی در مادر اتفاق می افتد و بیشترین شکایات این دوران چیست؟

در کل بدن خانم تغییرات فیزیولوژیک بسیار عمیقی اتفاق می افتد . گاهی اوقات از این تغییرات آنقدر انسان شگفته زده می شود که تعجب می کند چگونه این دوران می گذرد . در قلب و عروق ، غدد داخلی و در سیستم گوارش نیز به همین ترتیب تغییرات خیلی زیادی اتفاق می افتد . این تغییراتی که اتفاق می افتد باعث می شود که یک سری شکایات شایع برای خانم ها پیش بیاید . ابتدا خانم ها فکر می کنند که مشکل ساز است و البته درست است که حتماً با پزشک خود مطرح کنند .

اینها تغییرات فیزیولوژیک است و مربوط به حاملگی است و خیلی از آنها بعد از حاملگی بر طرف می شود . مثلاً تغییرات گوارش یکی از شایع ترین تغییرات است . بخاطر هورمون هایی که است سیستم گوارش تنبل می شود . حرکات دودی روده ها کم می شود بنابراین یبوست یک علامت شایع است که خانم ها پیدا می کنند . نفخ و سوزش سر دل نیز جزئ علائم خیلی شایع است که در حاملگی اتفاق می افتد .

خانم ها این احساس را دارند که غذا خوب هضم نمی شود . اینها از ناراحتی های شایعی است که افراد در طی حاملگی دارند . به خانم ها توصیه می شود که برای سوزش سر دل خود می توانند از آنتی اسید استفاده کنند . به آنها گفته می شود که به صورت دراز کش نباشند و چند بالش پشت سر خود بگذارند که جلوی بازگشت اسید معده به داخلی مری را بگیرد. دفعات غذا خوردن را زیاد کنند.

بجای اینکه سه وعده صبحانه ، نهار وشام را به طور مفصل بخورند ، این سه دفعه را به شش یا هفت دفعه تبدیل کنند منتها هر دفعه با حجم خیلی کمتر غذا بخورند . که در واقع این روده هایی که تنبل شده و دیر کار می کند فرصت پیدا کند که این مواد غذایی را رد کند و به مراحل بعدی برساند . برای یبوست خود از فیبرها ، سبزیجات و مواد ملین استفاده کنند .