۲۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸

چرا جادوگران را به آتش می انداختند ؟!

خرداد ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

چرا جادوگران را به آتش می انداختند ؟!

دفتری ۳۵۰ ساله از اسناد سوزاندن زنان متهم به جادوگری در انگلستان قرن هفدهم به صورت آنلاین منتشر می‌شود. به گزارش خبرآنلاین، این دفتر را نمیا والینگتن، پیوریتن انگلیسی نوشته و شرح سرنوشت زنانی است که متهم به ارتباط با شیطان شده‌اند.


یکی از اسناد این دفتر شرح دادگاهی در ژوئیه سال ۱۶۴۵ در چلمزفورد است، زمانیکه بیش از ۱۰۰ زن به جرم جادوگری در زندان‌های اسکس و سافلک روزگار می‌گذراندند. در آن زمان انگلستان درگیر جنگ داخلی تلخی بود.

والینگتن نوشته است: «بسیاری از آنها داوطلبانه و بدون آنکه فشاری به آنها وارد شده باشد، به خواست خود به ارتباط داشتن با شیطان اعتراف کردند.»

او در ادامه نوشته: «مسیحیان بسیاری بر اثر جادوی این زنان کشته شده‌اند.» از میان ۳۰ زنی که در چلمزفورد دادگاهی شدند ۱۴ تن اعدام شدند.

والینگتن همچنین ماجرای ر‌بکا وست را به نگارش درآورده است، زنی مظنون به جادوگری که تحت شکنجه سخت به رابطه نزدیک با شیطان اعتراف کرد. در دفترچه شرح اعتراف چنین آمده است: «زن چنان خود را در کام شکنجه سخت و شگفت گرفتار دید که دیگر تاب زجر کشیدن برای ماندن در این دنیا را نداشت.» اعتراف وست او را از رنج و شکنجه رهانید.

کرول باروز، مسئول دیجیتالی کردن این دفترچه روز پنجشنبه گفت دفتر وقایع روزانه والینگتن به دلیل ارتباطش با دوران جنگ داخلی اهمیت بالایی دارد.

وی افزود: «یادداشت‌ها شخصی هستند و اطلاعات بسیاری درمورد آن دوره به ما می‌دهند. روزگار مخوفی بود. دفتر به زبان انگلیسی نوشته شده و خواندن آن بسیار راحت است، به همین دلیل مردم عامی و متخصصان از آن استقبال می‌کنند.»

این دستنویس یکی از چند دفتر یادداشت باقیمانده از والینگتن است. او حدود ۵۰ دفتر وقایع روزانه درمورد دین، جنگ داخلی و دادگاه جادوگران نوشت. او که تراشکار چوب بود در عمر ۶۰ ساله خود بیش از ۲۵ هزار صفحه یادداشت از خود برجا گذاشت.

او در کتابچه‌ای با عنوان «یادداشت‌ها و تفکرات تاریخی» گوشه‌هایی از وقایع سیاسی دوران خودش را به نگارش درآورد. آخرین بخش این کتاب شرحی است بر اعدام چارلز اول.

گروهی از اعضای مرکز تصویرسازی و جمع‌آوری میراث فرهنگی جان رایلندز در دانشگاه منچستر دو هفته وقت صرف عکسبرداری از این دفتر کردند. این دفتریادداشت در «تاتون هال» در چه‌شایر نگهداری می‌شود. مرکز جان رایلندز محل نگهداری از بیش از ۵۵ هزار عکس از اسناد تاریخی است.

این دفترچه به صورت آنلاین در سایت مرکز رایلندز در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

شکار و اعدام جادوگران و زنانی که متهم به ارتباط با شیطان بودند امری رایج بین سال‌های ۱۴۸۰ تا ۱۷۵۰ میلادی در اروپا و آمریکای شمالی بود، گفته می‌شود در این بازه بین ۴۰ تا ۱۰۰ هزار نفر اعدام شدند.