۷ نکته برای مادرانی که خسته شده اند و به استراحت نیاز دارند

به ندرت مادران اعتراف می کنند که پشت عکس های شادی که در شبکه های اجتماعی قرار می دهند، روزهای خسته کننده ی زیادی برایشان وجود دارد. ناراحتی از سرو صدای بچه ها ، یک آشفتگی مداوم در اطراف او و دیگر اینکه یک کودک همه وقت مادر را می گیرد.


در این مقاله ما نمی خواهیم در مورد تربیت بچه ها صحبت کنیم ، بلکه از شما می خواهیم که بیشتر به آنها توجه کنید.

در اینجا روش های مختلفی برای غلبه بر اوضاع وجود دارد که انرژی والدین شما بسیار کم است.

۱- والدین خسته به نظر می رسند

وقتی کودکی به دنیا می آید ، مادر احساس می کند کنترل زندگی خود را از دست می دهد. به عنوان مثال ، شما می خواهید دوش بگیرید ، اما کودک شما از خواب بیدار می شود و شروع به گریه می کند . تا اینجا مشکلی نیست ولی وقتی این مسئله ادامه پیدا کند.

در برابر این مشکل خسته و ناتوان می شوید که به مرور زمان باعث مشکلات عصبی می شود . دیگر نمیدانید که برای حل این مشکل چه کنید. فکر می کنید که کودک به چیزی احتیاج دارد و این حس در شما به وجود می آید که شما مادر بدی هستید و احساس گناه می کنید و دیگران هم فکر میکنند که شما بیش از حد این مشکل را بزرگ می کنید و می گویند حالا که دیگر بچه ها مشکلی نیستند چون ماشین لباسشویی و پوشک وجود دارد در حالی که در گذشته این چیزها وجود نداشته است.

اما دستگاه عصبی هم مانند سایر اعضای بدن دچار بیماری می شود. خستگی مزمن اغلب باعث مشکلات عاطفی می شود و این در طبقه بندی بین المللی جزء بیماریها قرار گرفته است و راههایی برای حل این مشکل وجود دارد از مشکلات کوچک گرفته تا مشکلاتی که در برابرشان عاجز هستید . می توانید این راهکارهارا به کار ببندید تا حداقل اوضاع بهتر شود.

والدین موفق , والدین موفق و شیوه های تربیتی موثر
والدین موفق و شیوه های تربیتی موثر

۲- خودت را آرام کن

ما عادت داریم همیشه به هر کسی کمک کنیم به جز خودمان . هیچ کاری بهتر از این نیست که به خودمان بگوییم (به فکر خودت باش) که به مشکلات عاطفی دچار نشویم. ولی احساس گناه باعث میشود که هر روز خسته و خسته تر شوید و باعث میشود مشکلاتی در گرفتن انرژی روبرو شوید.هنگامی که ناراحت و عصبی هستید این را باور داشته باشید که چیزهای خوب اتفاق می افتد .یک روانشناس به اسم لودمیلا پترانوفسایا توصیه می کند که به احساسات خود گوش فرا دهید و به جای سرزنش کردن خود ، خود را آرام کنید .

از خود بپرسید ، در حال حاضر چگونه می توانید خودتان را آرام کنید ، چه کاری می توانید انجام دهید ، نه به این دلیل که به آن احتیاج دارید ، بلکه به این دلیل که می خواهید در نهایت ،از خودتان مراقبت کنید مانند زمانیکه از کسانی که دوستشان دارید مراقبت می کنید. زیرا اگر بخواهید به دیگران انرژی بدهید ، ابتدا باید انرژی را خودتان بدست بیاورید. توصیه های هواپیما را به خاطر دارید؟ ابتدا ماسک اکسیژن را ابتدا برای خود و سپس کودک خود قرار دهید .

والدین موفق , والدین موفق و شیوه های تربیتی موثر
والدین موفق

۳٫ مراقبت کردن از فرندانتان را برای مدت کوتاهی به دیگران بسپارید

به استثنای ماه های اول که مادر و نوزاد واقعاً در ارتباط هستند ، نیازی به نادیده گرفتن نیازهای شما و ایجاد زندگی در اطراف فرزندتان نیست. روانشناس لودمیلا پترانوفسایا می نویسد : “شما حق دارید کارهایی را انجام دهید و فرزند شما حق دارد از این موضوع احساس ناراحتی کند.

شما حق دارید فرزندان دیگری داشته باشید و فرزند شما حق دارد حسادت کند. شما حق طلاق دارید و فرزند شما به دلیل آن حق رنج و درد دارد. شما حق دارید محلی را که در آن زندگی می کنید و سبک زندگی خود تغییر دهید و فرزند شما نیز حق دارد که اعتراض کند و آنچه را که در گذشته استفاده می شود از دست بدهد. ”

به جز ماههای اول که مادر و فرزند واقعا به هم نیاز دارند ، بعد از آن نیازهای دیگر خود را نادیده نگیرید و دیگر احتیاجی نیست که دائم کنار فرزندتان باشید . روانشناس لودمیلا پترانوفسایا می نویسد : “شما شما حق دارید که کارهای دیگر انجام دهید حتی اگر کودک شما احساس ناراحتی کند .

شما میتوانید فرزندان دیگری هم داشته باشید و مسئله طبیعی است که کودک شما احساس حسادت کند. اگر در زندگی مشترکتان نتوانستید دوام بیاورید حق دارید که جدا شوید و ناراحتی فرزند شما طبیعی است. شما حق ارید محل زندگی خود را و یا سبک زندگی خود را تغییر دهید و فرزند شما هم حق دارد اعتراض کند و آنچه را در گذشته در اختیارش بود را از دست بدهد.”

شما حق زندگی خود را دارید و این کودک است که باید با زندگی شما سازگار شود. این همان چیزی است که طبیعت برنامه ریزی کرده است: زندگی بزرگترها را ببنید و مانند آنها انجام دهید.

روانشناس کاترینا موراشوا می گوید والدین امروزی تا میتوانند فرزندان خود را سرگرم می کنند و فراموش میکنند که باید به آنها فرصت بدهند که به تنهایی هم بتوانند خودشان را سرگرم کنند و زندگی خودشان را فراموش نکنند. پدر و مادر در زندگی فرزندان خود تنها یک نقش دارند و نه چیز دیگر.

والدین موفق , والدین موفق و شیوه های تربیتی موثر
مهمترین ویژگیهای والدین موفق

۴- سعی نکنید که کامل باشید. به اندازه کافی مادر باشید.

مطالعات نشان می دهد والدینی که سعی می کنند بهترین چیزها را به فرزندان خود بدهند ، سریعتر خسته می شوند. آرزوی رسیدن به ایده آل ، انرژی زیادی را از آنها می گیرد که والدین مجبور میشوند با بی احترامی یا حتی عصبانیت با فرزندانشان رفتار کنند. این “مادران عالی” هستند که در سوپر مارکت ها هنگاهی که فرزندانشان گریه می کند , فریاد می زنند “آبروی من را بردی” در واقع کودکی که در مکان های عمومی گریه می کند با تصویری که در ذهن والدین هست مطابقت ندارد.

افرادی که در همان ابتدا تسلیم می شوند برنده هستند . این والدین اعتراف می کنند که آنها کامل نیستند و هیچ قانون جهانی برای بزرگ کردن فرزندان وجود ندارد. هر کاری انجام دهید اشتباه خواهید کرد. یک مادر به اندازه کافی خوب هر کاری که در توانش است انجام می دهد ، او غرایز خود را می شنود و سعی می کند با فرزند خود در ارتباط باشد و بداند که نمی تواند همه چیز را کنترل کند و او نمی تواند مسئولیت همه چیز باشد.